top of page

Колоквиум "Моят Еразъм+"

ЕВРОПЕЙСКИ ИЗМЕРЕНИЯ НА ОБРАЗОВАНИЕТО В БУРГАС

С колоквиум на тема „Моят Еразъм+“ три бургаски училища ще покажат съвместно своите постижения в реализирането на проекти по Европейската програма.  Профилирана гимназия за романски езици "Г. С. Раковски",  Професионална гимназия по туризъм „Проф. Д-р Асен Златаров” и Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ посвещават своята инициатива на българското председателство на Европейския съюз. Програмата включва детайлно представяне на възможностите на програма Еразъм+ пред широката бургаска общественост, постигнатите до момента резултати от изпълняваните проектни дейности, както и очакванията за повишаване качеството на образование в коментираните направления.

Трите школа избират не случайно датата 19 януари за своята среща. В навечерието на празника на един от най-великите българи - Св. Партриарх Евтимий Търновски, те обръщат поглед и към европейския фокус на 2018 - културното наследство. Затова и всички инициативи през настоящата година ще се случват на европейско, национално, регионално и местно ниво под мотото „Нашето наследство: където миналото среща бъдещето“.

С много вдъхновение и устрем организаторите поставят началото на поредица от безпрецедентни събития и тържества, посветени на българското председателство на ЕС и на годишния тематичен фокус. Убедени, че културното наследство обединява различните общности в цяла Европа, бургаските училища ще представят споделеното си разбиране за запазването на нещо толкова важно за всички нас – българската културна идентичност и ролята на българското училище да образова и възпитава, съизмервайки постиженията си с цяла Европа.

Колоквиумът ще бъде открит в 09.30 ч. на 19.01.2018 г., в Културен център Морско казино – Бургас, зала „Петя Дубарова“. Начало на регистрацията - 9.00 часа.

Програма

 

ВЪТРЕШНОУЧИЛИЩНИ ОБУЧЕНИЯ​

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ СРЕЩИ И ПРЕЗЕНТАЦИИ

 

Участникът в курс „Многообразие в образованието: Разработване намеждукултурни и комуникационни умения” реализира вътрешно обучение на 50 учители от СУКиМ и представи наученото от курса пред колоквиума.

Това, което надхвърли нашите очаквания, беше отлично реализираният колоквиум. Докато в предварителни план на дейностите беше заложено реализиране на три семинара в междуучилищен мащаб с общ брой присъстващи 30 човека, колоквиумът даде ясна представа за хода на реализиране на проекта ни и мобилностите, за моментните резултати, като позволи споделянето им с над два пъти по-голяма аудитория.

В края на проекта се състояха две заключителни презентации за представяне на резултатите от проведените дейности – една за широката общественост (20 човека) и една пред училищната общност (50 човека).

Все още е рано да се правят заключения относно дългосрочните ползи от проекта, заложени в ЕПР. Факт е, че дейностите, които реализирахме, са част от една по-широка и дългосрочна стратегия за развитие и модернизация в нашето училище.

Първите стъпки са направени - започна интернационализацията на училището ни – с нови знания, прозрения и партньорства.

Процесът на сътрудничество и комуникации чрез технологиите между ученици и учители стартира по време на проекта и ще продължи и след приключването му.

В резултат на установените международни контакти нашите учители се включиха в групи и мрежи с училища от Европейския Съюз, предимно чрез платформата eTwinning.

Повиши се разбирането към другите европейски страни и култури и укрепихме чувството си за принадлежност към Европейското гражданско общество.

В рамките на самото училище се засили екипната работа.

Подобрените уменията на училищния персонал очаквано ще повиши качеството на образование за учениците чрез въведените съвременни, технологично обвързани методи на преподаване.

 

Добавена стойност

Стремежът да създадем международна учебна среда за нашите ученици ни изправи пред въпроси, свързани  с мултикултурализма, глобалното образвание, европейското гражданство, управлението на проекти, училищна политика, методология за интегриране на европейското измерение в училищната програма, компетенциите за интернационализация на управленския екип, учителите и възпитателите. Така освен умения за работа в тясно сътрудничество, ние придобихме ценен опит в сферата на интегрираните образователни дейности.

bottom of page